سوادآبی

طرح ملی گسترش سواد آبی

داشتن آگاهی های درست قدم اول هر مسیری است ، سواد آبی در نظر دارد این دانش درست را به دانش آموزان و از طریق آنها به کل جامعه منتقل کند. ارزش آب نقطه تمرکز آموزش های آبی انتخاب شده است. آب برای گیاهان، جانواران و ما انسان ها، نقش کلیدی و حیاتی دارد. بخش اعظم بدن ما و اغلب جانداران را آب تشکیل داده و اساس تمدن و شهرهای ما بر آب بنا گذاشته شده است. دومین ارزش آب، ارزش فرهنگی این مایع حیات بخش است. در طول تاریخ، فرهنگ ایرانی و بعدتر فرهنگ اسلامی، برای آب ارزش و جایگاه ویژه ای قائل بوده و اسطورها، داستان ها و باورهایی را در مورد آب، شکل داده است. در زندگی روزانه ما ایرانی‌ها شاید ارزش اقتصادی آب و بهایی که حاضریم براش بپردازیم، قیمت بالایی نداشته باشد اما در جهان امروز مقوله آب و ارزش اقتصادی آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به شکلی که به اعتقاد کارشناسان، جنگ بعدی در جهان برسر آب خواهد بود. 

 طرح ملی نجات دانش‏ آموزی آب: "داناب "

طرح ملی دانش‏ آموزی نجات آب که به اختصار از آن با عنوان داناب یاد می‏شود؛ براساس ایده‏ای علمی برگرفته از مطالعات جامع پیرامون طرح‏های فرهنگی و آموزشی، در سال تحصیلی 89-88 در یکی از استان‏های کشور به اجرا درآمد.

این طرح با هدف افزایش آگاهی دانش‏ آموزان در زمینه حفظ منابع آبی برنامه‏ ریزی شده است تا مسائل و چالش‏های اصلی حوزه آب اعم از مسائل ارزشی پیرامون آب، مسائل کمی، مسائل کیفی، بحث آب مجازی، ارزش ذاتی و اقتصادی آب و ... در روندی نظام ‏مند به این قشر آموزش داده شود.

این طرح پس از اجرای موفق در یکی از استان‏های کشور، در سال تحصیلی 90-89 در چند استان کشور به عنوان پایلوت اجرا شد. سنجش اثربخشی طرح در اجرای دوساله این طرح، حاکی از موفقیت آن بوده و بر این اساس و با توجه به ضرورت اقدامات جدی و فراگیر در عرصه آموزش و بهبود فرهنگ در قبال مسائل حوزه آب، این طرح ملی اعلام شده و به عنوان وظیفه مجمعی استان‏ها توسط مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، تعیین شده است.

 

حسب توافق و برنامه‏ ریزی‏های انجام شده در شورای سیاست‏گذاری طرح‏های دانش‏ آموزی آب و آبفا؛ دانش‏ آموزان مقطع راهنمایی و بالاتر به عنوان قشر هدف ویژه حوزه آب و دانش‏ آموزان مقطع دبستان و پیش‏ دبستانی به عنوان قشر هدف در نظر گرفته شده برای حوزه آبفا تعیین شده است.

در طرح داناب، مخاطب اصلی طرح، دانش ‏آموزان مقطع راهنمایی می‏باشند که از یک‏سو قدرت دریافت و تحلیل مسائل گسترده و انتزاعی حوزه آب ( از قبیل کاهش مخازن آب زیرزمینی، آب مجازی و ...) را دارا بوده و از سوی دیگر هنوز به شکلی جدی درگیر مباحث مربوط به کنکور یا مسائل کاری و شغلی نشده‏ اند.

ویژگی‏های اصلی طرح:

راهبری کلان و ملی از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران با همکاری مشاور ملی؛ ضمن لحاظ کردن مسائل مدیریت بومی برای استان‏ها مبتنی برمطالعات علمی و تعریف اصولی است. ( پشتوانه 3 سال اجرای پایلوت و متکی بر مطالعات مشاور ملی)

تمرکز بر آموز ش های عمقی و پرهیز از اقدامات صرفاً نمایشی

نظام ‏مند بودن طرح

افق دراز مدت برای اجرای مستمر طرح همراه با اعمال اصطلاحات سالانه بر اساس بازخوردهای اجرا

سازمان آب و برق خوزستان بر اساس دستورالعمل های بالادست و در راستای اجرای طرح سواد آبی و داناب با هدف مدیریت مصرف آب و حفظ منابع آبی تفاهم نامه همکاری با اداره کل آموزش و پرورش استان دارد .

بخاطر داشته باشیم (هر دانش آموز یک پلیس و همیار آب است)

 تاریخ ثبت : چهارشنبه 3 دی 1399
  آخرین به روزرسانی : یکشنبه 1 مرداد 1402
 خانم موسوی
 5546

آمار سایت

  • کاربران آنلاین: 568
  • بیشترین بازدید همزمان: 568
  • بازدید امروز: 664
  • شناسه IP شما : 100.28.2.72

آدرس تماس

  • اهواز- بلوار گلستان- سازمان آب و برق خوزستان
  • صندوق پستی: 137 - 61335
  • تلفن: 33150000 (061)
  • فکس دبیرخانه مرکزی: 33158006 (061)